
Chytla vás někdy při sportu křeč? Měli jste pocit, že vám při tréninku zničehonic došla energie? Důvodem mohlo být to, že jste na pomoc při sportu nepřizvali užitečné parťáky - iontové nápoje!
Během fyzického výkonu ztrácí tělo někdy až neuvěřitelně velké množství vody. A co hůře, nejen vody, nýbrž i značné množství užitečných iontů, čímž se celý organismus může dostat do silné nerovnováhy. Představte si vaše tělo jako motor, který ženete do vysokých otáček. Pokud jej nebudete dostatečně promazávat a chladit, tak se vám buď přehřeje, nebo zadře. Jak na zátěž reaguje lidské tělo? V lepším případě můžete dostat křeč do svalů a sníží se váš výkon, v horším případě může dojít až ke kolapsu. Tomu lze ale snadno zabránit užíváním vhodných iontových nápojů.
Proč jsou důležité?
Iontové nápoje jsou v těle důležité pro:
- doplnění ztraceného množství tekutin, správné drodržování pitného režimu
- doplnění minerálů a iontů, které odcházejí z těla společně s tekutinami
- dodání potřebného množství energie
- udržení konstantní hladiny výkonu
- zabránění negativních projevů (např. křečí, závratí)
- zabránění kolapsu organismu
Jak si vybrat?
Jako většinu produktů i iontové nápoje lze rozdělit do několika skupin podle toho, jaký mají obsah osmoticky aktivních látek (především iontů). Tyto koncentrace potom porovnáváme s tonicitou krevní plazmy. Pokud mají stejný obsah osmotických látek jako plazma, a tedy stejnou tonicitu, nazýváme je nápoji izotonickými, mají-li nižší tonicitu, říkáme jim nápoje hypotonické, v případě vyšší tonicity se jedná o nápoje hypertonické. Podle složení se liší i jejich vhodnost použití.
Hypotonické iontové nápoje jsou nejpoužívanější, a to především při hodně náročných aerobních aktivitách, při nichž se hodně potíte (běh, cyklistika). Protože váš pot obsahuje hodně vody, svým složením ho nejlépe doplní právě hypotonický nápoj, jelikož je třeba doplnit zejména tekutiny než zásadně manipulovat s ionty.
Izotonické nápoje naleznou uplatnění spíše tam, kde sice dochází k velkému pocení, ale výkon netrvá tak dlouho, ale pot je podstatně koncentrovanější a nedochází k tak extrémním ztrátám tekutin. To nastává u sportů, které jsou sice vytrvalostní, ale je třeba velké množství svalové síly, například u squashe, tenisu a podobně. Při svalové práci je totiž třeba větší množství iontů – zejména sodík, draslík, vápník a hořčík.
Hypertonické nápoje mají opravdu hodně vysoké koncentrace iontů a při sportu uplatnění téměř nenacházejí. Jsou to spíše léčebné roztoky a většinou se ani nepodávají ústně, ale aplikují se nitrožilně.
Správný iontový nápoj
Aby byl nápoj kvalifikován a dal se využít jako iontový, musí určitě obsahovat sodík, hořčík, draslík, vápník, fosfor a chlor. Při výkonu dochází ke ztrátám základního iontu, kterým je sodík. Tento iont by tedy měl být doplňován již v průběhu fyzické námahy. V průběhu regenerace pak dochází k úbytku dvou iontů, a to draslíku a hořčíku. Platí jednoduché pravidlo: nápoje určené pro výkon by měly být v poměru 3:1 (sodík : draslík-může být i hořčík a vápník). Nápoje po výkonu určené k regeneraci by měly být v poměru 3:1(draslík : sodík).
Iontové nápoje a rizika
Je třeba si uvědomit, že „ionťáky“ nejsou limonády na celodenní popíjení. Jsou skutečně určeny jen pro speciální příležitosti. Použití nevhodného nápoje se rovná zbytečně vyhozeným penězům, jelikož efekt by byl minimální a často i opačný. Iontové nápoje navíc nejsou určeny pro každého. Vysoké koncentrace některých iontů mohou mít negativní účinky na některé orgány, zejména ledviny. Pokud máte problémy zejména s ledvinami či trávícím traktem, poraďte se ohledně užívání iontových nápojů vždy raději nejprve s lékařem.
Kategorie: Články
7,992 zhlédnutí
Související články: