
Cože, vy nemáte mojí oblíbenou „tulamorku“? divíte se v baru… Podle vás je zrovna tahle značka ta nej, víte ale, jaké další si můžete dopřát whisky a na kolik si je cenit? A jakou whisky si po přečtení tohoto článku budete chtít objednat?
Když whisky, tak skotská nebo irská, myslíte si? Omyl. Whisky se sice narodila v těchto zemích a v Evropě tato whisková království hrají stále prim, ale vyrábí se dnes už na všech kontinentech, snad kromě Antarktidy. A vyrábí se i v České republice, a to pod značkami Printer´s whisky a Gold Rock whisky. V USA dokonce kromě ječné whisky vyrábějí tento nápoj i z kukuřice, nebo společně s Kanadou také z javoru, a možná by vás překvapilo, že zemí, kde se vyrábí dobrá whisky, je i Japonsko.
Rozhoduje stáří
To, za kolik pořídíte sklenku whisky, je dané nejen značkou, ale především stářím nápoje. Kromě stanovené tříleté doby zrání tak můžeme najít whisky pěti, sedmi, dvanácti, ale i osmnácti až dvacetileté… Mezi nejoblíbenější značky patří Johnnie Walker Red Label, nebo déle zrající Black Label, či oblíbený Blue Label či Gold Label. Druhou nejžádanější whisky u nás je Ballantines, dalšími whiskami na topu jsou Jack Daniels a Jim Beam. Za barem stylových podniků objevíte pravidelně i irské kousky, jako Jameson nebo Tullamore Dew. Dražšími variantami jsou Hankey Bannister, Chivas regal, nebo Lagavulin či Glenfiddich. Kanadské whisky Canadian Club či Royal Crown mají také co nabídnout…
A jaké whisky jsou ty nejdražší?
Za sklenku běžné čtyřleté whisky v našich barech zaplatíte kolem 50 - 80 korun, kolem stovky pak zaplatíte za skleničku deseti nebo dvanáctileté whisky. Chcete-li se ale jednou plácnout hodně přes kapsu, můžete zajít mnohem dál.
Tak třeba whisky láhev Macallan Fine & Rare z roku 1926 můžete mít za cenu kolem 800 000 Kč. Tedy vlastně nemůžete.Tato velmi stará pochoutka je totiž už beznadějně vyprodána sběrateli. The John Walker 1805 Pack byste pořídili za cca 400 000 Kč, ale v obchodě ji nehledejte, vyrobeno bylo pouze 200 lahví a ani jedna nebyla určena k prodeji, nýbrž jako dary nejvýznamnějším světovým osobnostem. Za láhev Glenfiddich Rare Collection, která zrála až 64 let v ručně vyrobeném dubovém sudu v zapomenutém sklepě byste dali také kolem 400 000 Kč, trochu levněji byste pořídili The Balvenie Cask 191 za necelých 300 000 Kč, The Balvenie je prý navíc ještě k sehnání v newyorském Liquor shopu. Nejlevněji a nejlépe sehnatelná z těchto cenových whisky lahůdek by vás vyšla více než čtyřicetiletá The Macallan Fine & Rare Collection, láhev by vaši peněženku přišla na 225 000 Kč.
Tak už máte vybráno?
Kategorie: Články
50,908 zhlédnutí
Související články:
co je pro vás lepší ? JW red label nebo Tullamore dew ????