
Golf má u nás téměř stoletou tradici a stále přibývá jeho vyznavačů. Hlavní plusy tohoto sportu? Především pohyb na čerstvém vzduchu a v obklopení skupiny lidí se stejným zájmem. Golf si ne nadarmo vysloužil přezdívku „sport bohatých“- vybavení i poplatky v golfových klubech opravdu nepatří k nejlevnějším záležitostem.
Trocha historie
Golf se na naše území dostal ze Skotska a Velké Británie na počátku minulého století, první český golfový klub byl založen v roce 1926 v Motole pod názvem Golf Club Praha. V roce 1931 se několik jednotlivých klubů sdružilo do Golfového svazu ČSR. 50. léta golfu nepřály-totalitní vláda v něm totiž viděla buržoazní projev západního způsobu života a všemožně se snažila tento druh sportu diskriminovat. Až v 60. letech byl golf uznán jako sport rovný ostatním. Po roce 1989 se golf kluby a hřiště rozrůstaly po celé České republice a začalo masově přibývat nadšených hráčů. Od 90. let funguje Profesionální golfová asociace ČR, která sdružuje učitele a trenéry tohoto sportu.
O co při golfu jde
V golfu se rozlišují dva typy her. Hra na rány, která je založena na hraní 18 jamek v daném pořadí, začíná odpalem z odpaliště a pokračuje dalšími ranami, dokud míček neskončí v jamce. Cílem je použít při tom co nejméně ran. Hra na jamky se liší tím, že proti sobě hrají dva hráči. Hráč, který zahraje jamku menším počtem ran, dostane bod, přičemž vítězem je ten hráč, který má po odehraném kole větší počet bodů.
Hráči se pohybují na hřišti- takzvaném greenu- po malých skupinkách, někdy je doprovází nosič, který pomáhá s výběrem holí a dává rady před odpálením. Hráči si na začátku hry vymění své skórkarty, kam se zapisují výsledky na jednotlivých jamkách.
Jak začít
Pokud se rozhodnete začít hrát golf, je třeba si uvědomit, že tento krásný a čistý sport má svá přísná a neměnná pravidla včetně předepsaného oblečení. Golfisté velmi tvrdě rozlišují hranice mezi profesionálním hráčem a amatérem. Abyste zvládli alespoň základy golfu, bude vás to stát mnoho času i peněz. Jako začátečník určitě investujte do profesionálního trenéra, který vás naučí jak techniku (správné držení hole, odpalování míčků…), tak i pravidla a etiketu golfu. Jedna lekce s trenérem (30 minut) vás vyjde na 200 až 500 korun, doporučuje se hrát alespoň dvakrát týdně. Vyzkoušet můžete také několikadenní kurzy pro začátečníky, které pořádají golfové kluby. V kurzu se naučíte teorii a vyzkoušíte si hru v praxi s profesionálem. Cena za čtyřdenní kurz se pohybuje kolem 13 tisíc korun a v její ceně je zahrnuto zapůjčení holí, set míčků, poplatek pro vstup na hřiště a strava.
Jak se stát členy klubu
Až zjistíte, že vás golf nadchnul, nejspíš ho budete chtít hrát každou volnou chvíli. Pro to, abyste se stali členy některého z 58 golfových klubů v ČR, musíte zaplatit vstupní poplatek. Ten se pohybuje v různých cenových úrovních, vždy ale počítejte s několika tisícovými částkami. U 18. jamkových hřišť se vstupní poplatek pohybuje od 50 až do 220 tisíc korun, na 9. jamkovém hřišti můžete hrát zhruba za 7 až 200 tisíc korun. Jako člen klubu získáváte oprávnění hrát celoročně na domácím hřišti zdarma. K povinnostem členů patří včasné zaplacení ročních poplatků, které se opět v jednotlivých klubech výrazně cenově odlišují. Pohybují se zhruba od 5 do 33 tisíc korun. Klub si budete vybírat nejspíš podle vzdálenosti od bydliště, vyplatí se ale sázet na dobré jméno a reference. V Praze najdete čtyři kluby, například na Zbraslavi či v Hostivaři, ve Středočeském kraji patří k oblíbeným golf clubům Konopiště, Karlštejn nebo Poděbrady, v Libereckém kraji je to Harrachov, Liberec nebo Ještěd, na Ústecku Most a Teplice, v jižních Čechách najdete například golf cluby Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou nebo Nová Bystřice. Poplatky za hru pro nečleny jsou zhruba ve výši 1000 korun.
Co na sebe
Kromě klasické výbavy, která zahrnuje vhodné golfové hole, bag na hole a míčky, budete potřebovat také správné oblečení. Doporučuje se hrát v tradičních plátěných světlých kalhotách, bavlněném tričku s límečkem, pulovru a bílých teniskách se speciální podrážkou. Oblečení můžete doplnit klasickou golfovou čepicí nebo kšiltovkou. V žádném případě nevyrážejte na golf v džínech, pokud si nechcete způsobit společenské fau-pax.
Kategorie: Články
6,484 zhlédnutí
Související články: