Buďte v klidu


Koronavirus je onemocnění dýchacích cest. Na první pohled vypadá jako každé jiné, ale problém je vtom, že zatímco u někoho jde jen o běžné nachlazení o kterém pomalu ani neví, pro někoho je to jízdenka na pobyt v nemocnici, a to bez jistoty návratu domů. Mnoho lidí na tuto nemoc zemřelo zcela zbytečně. Stačilo by přitom, kdyby byli lidé ohleduplní ke svému okolí. Tak málo stačí, aby někdo zachránil život někoho jiného. Covid je totiž nebezpečný hlavně pro pacienty s chronickými nemocemi a pro starší pacienty.

antigenní test

Koronavirus se přenáší kapénkami, takže ho klidně chytnete ve frontě u pokladny. Stačí pár minut venku a můžete se domů vrátit nemocní. V tomto je to stejné jako běžné nemoci, na které jsme zvyklí celé roky. Jenže covid má u každého jiný průběh a nikdo přesně předem nikdy neví, jaká bude nemoc zrovna u něj. Proto je důležité být ohleduplný k ostatním a pokud máte příznaky nějakého respiračního onemocnění, je na místě zůstat doma a udělat si antigenní test, který vyrábí třeba Flowflex. Je to test, který detekuje všechny současné mutace viru, takže se nemusíte bát že byste byli negativní na ty starší mutace, a současnou by test neodhalil.

Proč si dělat test i dnes?
To, že zatím jsme nespadli zpět do pandemického stavu neznamená, že se to nemůže znova stát třeba za pár let. Ideální je si test dělat během měsíců, kdy řádí nemoci dýchacích cest. Budete tak mít jistotu, že nejste nemocní a nebo máte jinou nemoc. I v dnešní době, kdy už je pandemie považovaná za ukončenou, vám drtivá většina zdravotnických zařízení stejně v případě onemocnění test na covid udělá.

buňky covidu

Nebojte se testovat
Na provedení antigenního testu nic není, protože se provádí stěrem z nosu a nebo ze slin. Je to jednoduché a nebolestivé, nemáte se čeho bát. Snižte riziko přenosu vážné nemoci a mějte testy vždycky po ruce.