Čemu se vyvarujete při výstavbě betonového plotu na klíč


Namáhavému výkopu – výkopové práce jsou zdánlivě snadné. Nepotřebujete k tomu vysokou školu a akademický titul, abyste to zvládli, jenže ono nejde jen o to, zabodávat krumpáč a rýč do ornice, některé podloží může být mnohem ošemetnější. Například pokud narazíte na skalisko, ukryté balvany nebo stavební navážku s betonovými úlomky. Další problém je počet sloupků. Pokud stavíte kratičký plůtek, například jako hradbu za pergolou o délce pět metrů, vystačíte se třemi či čtyřmi sloupky a těch pár jam zvládnete během nedělního odpoledne. Jenže když jde o oplocení kolem celé zahrady a počet sloupků se zvedne na sedmdesát, máte vystaráno na celý měsíc.

cihlová zeď

Chybě v měření – stalo se vám někdy, že jste něco vyráběli a zmýlili jste se ve výpočtu až tak, že to zcela narušilo váš další postup? U oplocení z betonu se vám může stát, že kvůli drobné nepřesnosti nebude možné zasunout desky do drážek buď, že budou sloupky od sebe vzdálené málo, nebo naopak moc. Zabetonovaný sloupek pak budete muset vykopat a zabetonovat znovu, ale když to bude někde v polovině oplocení, může se tím pádem o pár centimetrů posunout celá stavba a museli byste třeba polovinu oplocení vybetonovat znovu.

stará zeď

Pádu desky na zem – každá z desek váží zhruba tři čtvrtě metráku a když vám upadne na zem i z malé výšky, beton je natolik křehký, že se může kus desky odlomit nebo celá deska praskne a prasklina bude jednak viditelná, a pak to naruší i pevnost v místě konstrukce. Poškozenou desku pak musíte znovu objednat včetně dopravy a to se vám pak zbytečně prodraží.

Tíha desek – tíhu desek pocítíte zejména ve chvíli, kdy je musíte zvedat do výšky, a to je právě případ betonových plotů na klíč. Profesionálové na to ale mají mechanizaci, a co vy? Kolik vás bude stát shánět jeřábníka s autojeřábem nebo elektrický kladkostroj? Nebylo by lepší svěřit tuto práci odborníkům?