Jak si připravit zázemí pro zahradní bazén


Volba místa

Když máte spadeno na výstavbu zahradního bazénu, první, o čem budete rozhodovat, je volba místa, kam jej instalovat, a spolu s tím vás bude zajímat i velikost nádrže. Zde do hry promlouvá řada faktorů a všechny pak pokládáte na misky vah, abyste nakonec dali přednost té co nejvíce optimální variantě. Někdy zvítězí bazén ve spojení s domovní terasou, jindy jej umístíte do zadní části zahrady mezi okrasné keře, někomu vyhovuje soukromí, kryté vysokou zdí, někdo se naopak rád promenáduje v plavkách tam, kde je vystaven pohledům kolemjdoucích.

teploměr v bazénu

Technologická šachta a rozvod vody

Každý bazén je vybaven příslušenstvím, není to holá nádrž na vodu, která si žije svým vlastním životem, a v níž se vesele rozmnožují bakterie a vodní řasy. Pro zajištění čisté vody, vhodné na koupání, je zapotřebí mít u bazénu k dispozici filtrační okruh s čerpadlem, zařízení pro dezinfekci vody, například elektrolytickým rozkladem solného roztoku, UV lampy atd. Provádí se to pomocí takzvaných technických šachet, které se budují například v blízkosti nádrže, umístěné v podzemí. Součástí vybavení šachet jsou i rozvody vody v trubkách z neměkčeného PVC, kam patří i PVC-U SCH 40 T kus 90° https://www.chlorito.cz/pvc-u-sch-40-t-kus-90 a další kusy potrubí a armatur.

občerstvení u bazénu

Celoroční provoz ano či ne

Majitel bazénu se může rozhodnout, zda bude mít nádrž v provozu po celý rok. Jestliže se instaluje ve vytápěném obytném prostoru, pak je situace mnohem snazší, než tam, kde je nutné vodu v nádrži vyhřívat. Celoročně provozované bazény bývají nejčastěji v oblastech s termálními prameny, což je však spíše doménou Slovenska a Maďarska.

Vytápění bazénu

Ohřev vody v bazénu je však možný i jinou cestou, například tepelným čerpadlem nebo solárními kolektory či přímo fotovoltaickými systémy. Jasným důvodem pro vytápění bazénu a prodloužením jeho provozní doby je ovšem finanční hledisko, ne každý si totiž může dovolit investovat poměrně velkou částku do takovéhoto rozhodně nadstandardního komfortu. Týká se to hlavně hotelů a penzionů s celoročním provozem a spíše neměnnou klientelou.