Komu se vyplatí solární panel na střechu


„Tak, a hned zítra zajdu za elektrikářem a necháme si nainstalovat solární panel na střechu Joyce energie a budeme rázem soběstační“. Takto možná uvažují lidé, kteří již mají plné zuby energetických burz a nehorázného růstu cen energií, a chtějí se definitivně odstřihnout od toho bláznivého kolotoče, do jehož „otáčení“ nemohou osobně nijak zasáhnout. Toto je samozřejmě zcela logický a potěšitelný přístup, ovšem měli byste o fotovoltaice něco vědět, abyste pak nebyli překvapeni.

panely na střeše

Ostrovní systém – předně byste měli být seznámeni s tím, že existuje fotovoltaika dvojího druhu. Buď si necháte zařízení připojit do elektrické rozvodné soustavy a budete s ní spolupracovat, anebo budete zcela nezávislými a necháte si namontovat tzv. ostrovní systém. Chcete-li se skutečně zcela odstřihnout od toho zmíněného „kolotoče“, pravděpodobně zvolíte tu druhou variantu. K ostrovnímu systému skutečně nepotřebujete žádné inženýrské sítě, a už vůbec ne něčí souhlas s vaším záměrem.

Jak je to se státní dotací – kdo se domnívá, že si nechá zhotovit ostrovní systém, a ještě na tom vydělá, protože jej stát štědře podpoří, hluboce se mýlí. Státní dotace se přidělují pouze zařízením připojeným do rozvodné soustavy, protože dotace se státu musí vyplatit a musí se mu to také vrátit. Stát vám nedá nic zadarmo, to si uvědomte. Nesmíte být naivní, vaše vlastní naivita je váš nejhorší protivník.

fotovoltaické systémy

Vyplatí se to, ano či ne – pustit se bezhlavě do výstavby ostrovní fotovoltaiky, aniž byste o tom měli alespoň základní informace, není příliš rozumné. Měli byste být obeznámeni s tím, jaké budou celkové náklady, jaká je jejich návratnost, a jaká je životnost každého prvku celého zařízení. Musíte se zkrátka stát jejich správcem, i když o samotných technických záležitostech rozhoduje odborná firma. Jakmile zjistíte na základě předběžného propočtu, že se zařízení vyplatí, pak ovšem není důvod váhat.