Od čeho by se mělo odvíjet stanovení výše nájemného


Jedním ze způsobů, jak si lze v dnešní době vydělat další peníze, je pronájem nemovitosti. Pokud vlastníme dům či byt, ve kterém nebydlíme, je možné jej pronajmout dalším lidem. Avšak navzdory obecnému přesvědčení si tak nepřijdeme na tolik peněz, kolik bychom si mohli myslet.

V první řadě je zde otázka stanovení výše nájemného. Je pochopitelné, že nájemce, chce, aby byla co nejvyšší, kdežto my jako pronajímatel chceme přesný opak. Musíme tedy dosáhnout nějakého kompromisu, což nebývá snadné.

poplatky neustále rostou

Základem však je, aby nájem pokryl minimálně veškeré náklady, které s onou nemovitostí máme, ať už se jedná o daně a další poplatky, případně i energie, pokud jsou v nájmu zahrnuty. Hlavní tady je, abychom neprodělali.

Bohužel, jak si každý z nás jistě všiml, ceny se neustále zvyšují, stejně jako daně. A to znamená pravidelné zvyšování nájemného, pokud tedy nechceme být ve ztrátě. To samozřejmě není nájemcům obvykle příliš po chuti, proto je potřeba tuto klauzuli stanovit již v nájemní smlouvě. Koneckonců, pronajímáte, abyste vydělali, nikoliv naopak.

nejčastěji se pronajímají panelákové byty

Proto je jasné, že byste z nájemného měli mít i určitý zisk. Ten však není tak velký, jak byste si mohli myslet. Ukrajují z něj totiž průběžné opravy a úpravy, které jsou potřeba. Tady se porouchá vodovod, tady začne zlobit vypínač, támhle odpady… a je na nás, abychom zajistili nápravu, a to za své peníze.

Je tedy pochopitelné, že výše nájemného by měla reflektovat i tyto skutečnosti. To je ostatně také jedním z důvodů, proč jsou nemovitosti v současné době tak drahé, ať už jde o koupi či pronájem, a proč se nezdá, že by jejich cena v dohledné době začala klesat. Zde samozřejmě velmi záleží na tom, jaký onen nájemník bude. Proto bychom si měli velmi dobře vybírat, koho tam pustíme. Navíc to nestojí ani za trable ze sousedy, které by problémový nájemník mohl způsobit.