Revize vzduchotechniky není byrokratický výmysl


Také už máte doslova plné zuby různých byrokratických nařízení a komplikací, které život neusnadňují, ale znepříjemňují? Že je u nás přebujelá státní správa, o tom se ví již dlouho, ale ačkoli nám bylo přislíbeno, že se to bude řešit, je to jen běh na dlouhou trať. A tak se můžete domnívat, že pokud vám někdo navrhne, abyste nechali provést revizi a čištění vzduchotechniky https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/cisteni-a-dezinfekce-potrubi-vzduchotechniky/, že jde zas o nějaký nesmysl, zbytečný, a k ničemu. Vždyť co chcete kontrolovat na plechovém potrubí, kde je jen ventilátor, a ten když doslouží, vymění se za nový. O ventilátor tu ale vůbec nejde.

bytový dům

Ve hře je i váš život

Možná vás tento nadpis vyděsil, ale je tomu skutečně tak, jestliže nebudete obezřetní a dobře informovaní. V první řadě si uvědomte, jak takové zařízení pracuje. Do ventilační šachty je nasáván vzduch z koupelen, z toalet a z kuchyní. V kuchyni jde převážně o výpary z digestoře, tedy o rozptýlené tukové kapénky z vaření, pečení a smažení jídel. Tukové kapénky mají ale velkou přilnavost, zachytí se na vnitřní stěně potrubí, ale to není vše, spolu s nimi se tu pohybuje i prach, a ten se na tukové kapénky nalepuje. Zpočátku si toho nikdo ani nevšimne, ale časem, v řádu měsíců, se již vrstva mastného prachu může zvýšit až na jeden milimetr.

panelový dům

A pouhý jeden milimetr této nečistoty je natolik nebezpečný, že vás může připravit o byt, a v některých případech i o život. Mastný prach je totiž dokonalá hořlavina a ve větším množství i třaskavina. Pokud nám nevěříte, ověřte si to u hasičů, kteří již zasahovali v hořících bytech, zapálených zažehnutým prachem ze vzduchotechniky. Zapálit nános prachu v potrubí je celkem snadné, stačí k tomu i pouhá jiskra, která odlétne od plynového sporáku.

Revize vzduchotechniky toto nebezpečí odhalí včas a po provedení čištění potrubí máte klid. Problém však spočívá v tom, že mnoho majitelů bytů v bytových domech o tomto nebezpečí není informováno, a tento fenomén by si tudíž zasloužil více propagace a osvěty.